Новини
День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Щороку 18 травня у світі відзначають пам'ять жертв депортації кримців. В Україні з 2014 року цього дня офіційно відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу, а з 2016 року — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
1944 рік був страшним роком – йшла війна, тисячі людей полягли на полі бою, розруха, холод і голод. Здавалося, гіршого горя і не могло бути. Тоді про таємну постанову Державного комітету оборони № 5859 "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року ніхто і не здогадувався.
18 травня 1944 року о 3 годині ранку розпочалася депортація кримських татар, яка тривала до початку червня. Радянською владою був здійснений старшний акт гено- і етноциду, про що свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності.
За офіційними даними, з Криму було депортовано 183 144 тисячі кримських татар; за татарськими джерелами - 228 500, з яких упродовж лише першого півтора року померло близько 110 тисяч осіб. В каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС. Людям на збори давалося від декількох хвилин до півгодини, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. Зрозуміло, що більшість майна залишилася і була конфіскована державою.
Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина - до ГУЛАГу, а ще частина - для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.
Іншими засобами були знищені культурні та історичні пам'ятки кримських татар, змінено історичні назви місцевостей. До Криму заселялися вихідці з Росії та інших республік. За повоєнний період кількість населення у Криму збільшилося майже в 10 разів.
Масове повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 80-х років. Здавалося, що, нарешті, попри побутові труднощі, настав мир, і можна спокійно і вільно жити на рідній землі, але знову кримська земля стала об'єктом зазіхань Росії, а кримські татари піддалися (і піддаються), нечуваним з часів Сталіна, репресіям. Знову люди, втікаючи від лиха, залишили на рідній землі свої домівки, а тут, вмиваючись слізьми, вишукують сил і допомоги, щоб вижити і розпочати нове життя.
Більше інформації за посиланням http://mip.gov.ua/news/2382.html?PrintVersion
Продовження тексту новини
17.05.2020 | Aдмін